USG jedného orgánu v brušnej dutine
Ultrasonografické vyšetrenie brucha je charakterizované svojou neinvazívnou povahou, minimalizáciou nepohodlia pre pacienta a absenciou ionizujúceho žiarenia. Táto diagnostická metóda sa zameriava na vizualizáciu orgánov lokalizovaných v dutine brucha, vrátane pečene, žlčníka, žlčových ciest, pankreasu, sleziny, obličiek, aorty a retroperitonea. Je potrebné zdôrazniť, že pri štandardnom ultrazvukovom vyšetrení brucha nie sú sledované štruktúry čriev a appendixu.
Indikácie pre ultrasonografické vyšetrenie brucha zahŕňajú prípady, kedy pacient pociťuje bolesti brucha rôznej lokalizácie, tráviace ťažkosti, nadúvanie, zvýšené pečeňové alebo obličkové testy. Taktiež sa metóda využíva pri diagnóze novozistenéj hypertenzie, anémie, palpabilných zväčšení orgánov, podozrení na prítomnosť cysty alebo nádoru a pri ochoreniach obličiek.
Vyšetrenie je indikované v týchto situáciách:
- Bolesti brucha rôznej lokalizácie
- Zvýšená plynatosť
- Pocit ťažkosti v pravom podrebri
- Tráviace problémy: grganie, pálenie záhy, zápcha, hnačka, nevoľnosť, znížená chuť do jedla, úbytok alebo priberanie na váhe
- Kožné problémy na tvári alebo tele (vyrážky, začervenanie, teleangiektázie, svrbenie)
- Podozrenie na benígne alebo malígne nádory
- Chronické ochorenia tráviaceho systému
- Po úraze brucha
- Príprava pred operáciou a po operácii brucha
Pred vyšetrením sa odporúča pacientom minimalizovať príjem jedál, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie. Klienti trpiaci nadmernou plynatosťou by mali zvážiť užitie liekov na jej redukciu. Pri vyšetreniach ráno je potrebné dodržiavať pôst od polnoci, s výnimkou vody a liekov. Popoludní sa môžu konzumovať ľahké, nenadúvajúce raňajky, pričom pred vyšetrením je povolená iba čistá voda. Ak sa vyšetrenie týka aj orgánov malej panvy, odporúča sa vypiť 5-7 dcl vody jednu hodinu pred vyšetrením na naplnenie močového mechúra.
Dĺžka vyšetrenia sa pohybuje v rozmedzí 15 až 20 minút.