Ultrazvuk od 20 €

[ivory-search id="2542" title="Custom Search Form"]

Dopplerovské vyšetrenie
žíl alebo tepien dolných končatín

Doplerovské vyšetrenie žíl alebo tepien dolných končatín je neinvazívna diagnostická metóda používaná na hodnotenie cirkulácie krvi v žilách a tepnách dolných končatín. Táto metóda kombinuje ultrazvukovú technológiu s Dopplerovým efektom na vytvorenie obrazu prietoku krvi a meranie jeho rýchlosti.

Počas vyšetrenia pacient zvyčajne leží na lehátku a lekár použije ultrazvukovú sondu s gélovým náterom na povrchu kože. Táto sonda vysiela ultrazvukové vlny do tkanív a zároveň prijíma ich odrazy od krvných telies v žilách alebo tepnách. Tieto odrazy sa následne premenia na obraz na monitori.

Dopplerovský efekt sa používa na meranie rýchlosti prietoku krvi. Pri pohybe krvi sa zvukové vlny menia svojou frekvenciou, a tým sa určuje smer a rýchlosť prietoku krvi v cievach. Tieto informácie umožňujú lekárovi identifikovať príznaky zúžených alebo blokovaných ciev, prítomnosť krvných zrazenín alebo iné problémy s cirkuláciou krvi.

Doplerovské vyšetrenie dolných končatín môže odhaliť rôzne cievne problémy, ako sú žilové zápaly, trombózy, zúžené tepny či arteriálne oklúzie. Výsledky tohto vyšetrenia pomáhajú lekárovi posúdiť stav cievneho systému pacienta a určiť najlepšiu možnú liečbu.

Celkovo ide o bezpečnú, rýchlu a bezbolestivú procedúru, ktorá poskytuje cenné informácie o zdraví ciev dolných končatín a môže pomôcť predchádzať vážnym komplikáciám spojeným s cievami.